Rozwój osobisty na emeryturze

Przejście na emeryturę prowadzi do ogromnych zmian w życiu wielu osób. Nagle okazuje się, że mają one do dyspozycji mnóstwo wolnego czasu. Jest to więc dla wielu osób niezwykle stresującym wydarzeniem. Okazuje się jednak, że emerytura wcale nie musi być taka straszna, jak to potocznie się sądzi. Są osoby, które po przejściu na emeryturę starają się realizować marzenia, na które wcześniej nie mieli czasu. Do tego warto pamiętać o tym, że żyjemy coraz dłużej. Po przejściu na emeryturę osoby, które są zdrowe mają przed sobą jeszcze całkiem spory szmat życia, który można wykorzystać naprawdę w bardzo interesujący sposób.

Czym coraz częściej zajmują się w Polsce osoby na emeryturze?

Liczba emerytów, którzy realizują się wyłącznie w opiece nad wnukami staje się w naszym kraju coraz mniejsza. Przybywa za to osób, które przejście na emeryturę traktują jako szansę na rozwój osobisty. Do rodzajów aktywności, którymi interesuje się coraz więcej osób zaliczane są zajęcia prowadzone w ramach uniwersytetów trzeciego wieku.

W wykładach prowadzonych na uniwersytetach trzeciego wieku bierze udział bez mała połowa polskich emerytów. Spora liczba osób, które przeszły na emeryturę decyduje się również na naukę języków obcych. Wiele szkół językowych dostrzegło to, że spora liczba emerytów zainteresowana jest nauką języków obcych. W ich ofercie pojawiają się więc zajęcia specjalnie dopasowane pod kątem emerytów. Są osoby, które po przejściu na emeryturę nadal są aktywne zawodowo.

Są to nie tylko osoby, które prowadzą własne firmy. Przybywa również firm, które bardzo chętnie zatrudniają emerytów. Emeryci są osobami bardziej dyspozycyjnymi niż osoby młode obarczone małymi dziećmi. Zatrudnianie emerytów jest z korzyścią zarówno dla nich samych (mogą dorobić do często bardzo niskich świadczeń), pracodawcy mogą skorzystać z ich bogatego doświadczenia zawodowego.

Wielu emerytów na emeryturze realizują swoje pasje. To czas, kiedy wielu emerytów postanawia zwiedzać świat. Są tacy emeryci, którzy zwiedzają nie tylko kraje położone na terenie Europy, ale także te, które leżą znacznie dalej.

Emerytura nie musi być nudna

Warto wspomnieć jeszcze o jeszcze jednym rodzaju aktywności, w który angażuje się coraz większa liczba emerytów w naszym kraju. To wolontariat. Pomaganie innym jest dla wielu emerytów nie tylko okazją do tego, aby wyjść z własnego domu. To również okazja do tego, aby poznać nowe osoby. Udział w wolontariacie sprawia, że emeryci czują się osobami bardzo mocno potrzebnymi.

Pomaganie innymi jest także sposobem na to, aby zadbać o swój rozwój osobisty. Wielu seniorów czas na emeryturze wykorzystuje na realizowanie swoich pasji. W wielu miejscowościach działają kluby seniora, które mają bardzo bogatą ofertę różnorodnych zajęć. W zajęciach tych uczestniczy naprawdę bardzo duża liczba emerytów. Warto do nich dołączyć, aby realizować swoje pasje i nawiązywać nowe znajomości.

Na emeryturze nie trzeba gnuśnieć; jest mnóstwo możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Opieka nad wnukami dla wielu seniorów nie jest najważniejsza.

Marketing Sieciowy

To kolejna alternatywa na spędzanie wolnego czasu. Połączenia rozwoju osobistego z możliwościami zarabiania. Zobacz poniżej 3 dniowy trening online .

(Wyświetleń: 164, dzisiaj: 1)

5 komentarzy do “Rozwój osobisty na emeryturze”

 1. Robert Czaplejewicz

  Przejście na emeryturę nieraz wiąże się z szokiem.
  „Jak to, nie będę musiał/a rano wstawać i spędzać kilka godzin w pracy?”
  Dla jednych nowa sytuacja to problem, dla innych szansą na dokończenie tego, na co nie znalazło się czasu podczas pracy zawodowej.

  Dawniej „dawało się” dziadkom kapcie, sadzało w fotelu i …odpoczywaj, bo to ci się należało. Ale nie dziś, dziś emeryci wstają z miejsca i ruszają naprzód.
  Emerytura to stały dochód, którego niejeden pracujący może pozazdrościć.
  No fakt, w Polsce nie są te świadczenia zbyt wysokie, jednak są stałe, a to jest bardzo ważny czynnik – np. brak stresu, że nie wypłacą.
  I dlatego też wielu emerytów dorabia – dla pracodawców mogą być cennym nabytkiem, bo posiadają wiedzę, którą nabyli przez lata, a której to wiedzy jeszcze nie mają młodsi pracownicy. Hm, taki darmowy szkoleniowiec?

  Emeryci mogą zadbać o swoje zdrowie – przecież podczas pracy nie mieli na to czasu. Teraz więc jest odpowiednia pora na zajęcie się swoim zdrowiem. Są liczne programy rehabilitacyjne zarówno blisko domu, w przychodniach rejonowych, jak i na turnusach rehabilitacyjnych, w sanatoriach i uzdrowiskach. Dodatkowo emeryci mogą poszerzyć wiedzę o zdrowiu poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju kursach, spotkaniach, czytaniu fachowej literatury.

  Emeryt również może spotkać się z rodziną, ale tą dalszą, a także ze znajomymi, zwłaszcza równolatkami, których dawno nie widzieli. Ba, odwiedzić swoje rodzinne strony, sprawdzić, co tam (nieraz bardzo daleko) się zmieniło. Jest to doskonała okazja do wspomnień i refleksji.
  Potem niektórzy emeryci piszą książki, w formie wspomnień, które są cennym źródłem wiedzy dla młodego pokolenia.

  …na emeryturze nudzić się nie można… 🙂

 2. Świetnie !
  Podoba mi się , sam jestem aktywnym sześćdziesięcio-kilkulatkiem i wciąż jestem aktywnym zawodowo. Ciągle rozwijam się zawodowo i chętnie się dokształcam ucząc ciągle nowych rzeczy, łącznie z nauką języka angielskiego i esperanto.
  Pozdrawiam wszystkich aktywnych życiowo, którzy potrafią być ciągle ciekawymi świata.
  Stanisław

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

skutecznyclub.pl polecił Partner o ID: 188

Share via
Przewiń do góry
Send this to a friend