Obowiązki świadomego lidera

Odpowiedzialność za zespół, jest najważniejszym przejawem świadomości i dojrzałości liderskiej.

Obszar zadań lidera, który buduje zespół jest olbrzymi – musi być dla zespołu wzorem postawy, zaangażowania, wytyczać kierunek, ustalać cele, wspierać, inspirować, wdrażać i towarzyszyć swoim ludziom w rozwoju, oraz wiele więcej. Jednak nie tylko wydobywanie zasobów ludzkich jest elementem roli lidera, to także tworzenie warunków do rozwoju dla osób w zespole.

Zadaniem lidera jest zabrać ludzi w lepsze miejsce, jeżeli w obecnej firmie zespół przestał się rozwijać, nie ma dobrej energii, nie ma innowacyjnych produktów, nie ma pozytywnej atmosfery opartej na szacunku, uznaniu, docenieniu wkładu zespołu i lidera w sukces firmy. Dlaczego? Bo lider jest odpowiedzialny za siebie i swój zespół. Jego zadanie – stworzyć najlepsze warunki do rozwoju wewnętrznego, jak i zdobycia najlepszych kompetencji i osiągnięć dla swojego zespołu.

Ważnym obowiązkiem lidera jest nastawienie na poważną, długofalową współpracę którą wytycza świadomie określona wizja działania. Lider musi być zatem wytrwały i konsekwentny w działaniu. Jego obowiązkiem jest być niezrażonym i nieustępliwym, bo stanowi przykład dla swojego zespołu.
Przywódca zespołu wyzwala energię do działania, ma entuzjazm i charyzmę płynącą z wyznaczonych celów. Obowiązkiem lidera jest “zapalać” ludzi do zaangażowania się, aby każdy kto chce, świadomie zaczął budować swoją przyszłość.

Odbierz 4 specjalne nagrania wideo, z których dowiesz się m.in. jak krok-po-kroku znaleźć wiarygodną, stabilną i bezpieczną firmę do współpracy

Lider jest głównym trenerem swojego zespołu, dba o rozwój kompetencji, postawy i umiejętności teamu, jest zaangażowany w szkolenia, odprawy, warsztaty. Tworzy środowisko wzrostu dla ludzi.

Innym zadaniem lider jest tworzyć i promować wizję lepszej przyszłości – dba o to, aby każdy członek zespołu miał silne “dlaczego”, bo to rodzi determinację i zaangażowanie, oraz wytrwałość. Jasna wizja dokąd zespół zmierza jest strategicznym elementem drużyny, oraz to, dlaczego to dla tej drużyny jest ważne. To chyba dwa najważniejsze pytania w życiu człowieka – czego chcę? Oraz dlaczego to jest dla mnie ważne?

Lider musi być mistrzem uświadamiania zespołu.
Obowiązek lidera to także odpowiedzialność za wyniki, rezultaty, awanse swoje oraz swojego zespołu. W każdej grze liczy się wyniki, także w biznesie i przywództwie. Lider konsekwentnie prowadzi ludzi do celów, dzięki czemu każdy kto za nim podąża, osiąga rezultaty.

Zadaniem przywódcy jest osiąganie i wygrywanie.

Wszystkie zadania i obowiązki są ważne, gdyż decydują o wynikach i rezultatach, jednak ośmieliłbym się stwierdzić, że najważniejszym obowiązkiem lidera, zadaniem, misją – jest kreowanie nowych liderów.

Inwestycja czasu i wiedzy w ludzi to największy zwrot, największa dźwignia, największe spełnienie w tej pracy. Nowi liderzy dają więcej pozytywnej energii, szybsze osiąganie celów, większą stabilizację dla całej organizacji.

Przemyśl, to, jak zmieniłaby się cała Twoja struktura i organizacja, jeżeli kształcił byś świadomie nowych, samodzielnych liderów? Jakie wyniki mógłbyś mieć? Jak eksplodowałby twój biznes?

Obecnie na rynku pojawił się projekt, w którym zarząd jest świadomy, bo członkowie zarządu sami byli praktykującymi liderami ( nie wywodzą się z korporacji ), stworzony został najpotężniejszy system kształcenia liderów i opieka dla zespołu, oraz unikalne preparaty wspomagające życie i zdrowie każdego człowieka.

Jeśli jesteś odpowiedzialnym liderem, oraz czujesz że nie do końca realizujesz się w obecnym miejscu a Twój zespół nie ma dobrego, skutecznego systemu prowadzenia, wdrażania czy usamodzielniania twoich ludzi, skontaktuj się i poznaj więcej szczegółów.

(Wyświetleń: 70, dzisiaj: 1)

1 komentarz do “Obowiązki świadomego lidera”

 1. Nie jest lekko.
  Bycie liderem, to praca nieraz na kilka etatów…

  Tak, jako lider nieraz musisz podejmować decyzje trudne, wymagające
  od ciebie konsekwencji, ba nieraz nie popularne, pozornie wbrew swojej grupie.

  Ja bym przyrównał lidera do „dobrego ojca” lub żeby widać było jego wielką odpowiedzialność, do dobrego pasterza prowadzącego swoje owce na lepsze pastwiska”. Wyszło jak wyszło. 🙂

  Jeśli wydaje ci się, że lider to szef, to prawda.
  Z tym że nie taki zwykły, jak na etacie, tylko i szef i partner.
  Co w pewnych sytuacja trudno jest pogodzić.
  Stąd ta wielka odpowiedzialność jako lidera.

  Fakt, mało że jesteś przykładem, dobrym wzorcem do naśladowania, to jeszcze rozpalone przez ciebie ognisko (czytaj zaangażowanie w biznes, aktywną grupę) musisz podtrzymywać.
  Nie wystarczy RAZ pokazać innym i OK, idziesz spać.
  Stale dorzucasz do ogniska, rozpalasz na nowo. W pewnym sensie twoja praca
  to taka huta, w której ogień nigdy nie gaśnie, bo co rusz dorzucasz paliwo.

  Jasne, jeśli w grupie nie zadajesz pytania „dlaczego?”, to wcześniej czy później ludzie przestają wiedzieć. Choćby dlatego, że zmienia się sytuacja, ich priorytety, ich życie.
  Czasem trudno te zmiany uchwycić w odpowiednim momencie i już człowieka nie ma.
  Na przykład takie zakupy – wszyscy wiedzą, co to obrót towarowy i na czym się TU zarabia – a od czasu do czasu (niektórzy cały czas) mają to gdzieś.
  Konsekwencje łatwo przewidzieć…

  Odnośnie uświadamiania, to bardzo dobrze działają wszelkie szkolenia przypominające. Wiem, ileż razy można mówić to samo?
  Oczywiście, ale im dalej twoja grupa jest i im więcej się uczy, tym w pewnym momencie może zgubić podstawy, czyli swój początek.
  A wtedy nowi partnerzy narażeni są na brak właściwej wiedzy
  i odpowiedniego prowadzenia.

  Świadomy lider ma naprawdę poważne obowiązki!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

skutecznyclub.pl polecił Partner o ID: 188

Share via
Przewiń do góry
Send this to a friend