Jakie osoby mają największe szanse na sukces w copywritingu?

Jak odnieść sukces w copywritingu? Co trzeba wiedzieć, co umieć? Mimo że nie ma jednej recepty, to warto zwrócić uwagę początkujących na pewne cechy i umiejętności, dzięki którym mogą stać się dobrymi copywriterami.

W świecie reklamy copywriting zajmuje miejsce szczególne. Jest nieodłącznie związany ze skutecznymi kampaniami reklamowymi, ma także znacznie istotniejsze znaczenie w dobie internetyzacji i szybkiego obiegu informacji na niespotykaną dotąd skalę. Z tego też powodu wiele osób decyduje się na pracę w copywritingu, zarówno na etatach, jak i w formie freelancingu. Jakie osoby mają zatem szanse odnieść sukces w tej branży? Czy wyróżnianie się pewnym zestawem cech i umiejętności jest konieczne? Jak pracować nad sobą, by móc być dobrym copywriterem?

Co czyni mistrza?

Może się wydawać, że praca copywritera nie jest niczym trudnym – każdy przecież potrafi pisać, a nawet w czasach szkolnych udawało mu się tworzyć nawet ciekawa opowiadania czy wypracowania. Niestety, rzeczywistość pokazuje, że jest zgoła inaczej.

Różne formy tekstów stawiają przed nami odpowiednie wymagania. Jeżeli nie napiszemy zachęcającego do zakupu opisu produktu czy nie zmontujemy treści wspierającej wizerunek danej firmy, nasz copywriting będzie pozostawiał wiele do życzenia. Dlatego tak ważne, a szczególnie w przypadku copywriterów, jest ciągłe doskonalenie umiejętności, szlifowanie warsztatu. To właśnie to może uczynić nas mistrzami copywritingu.

Niezbędnik copika – zestaw cech i umiejętności

Jeżeli mówimy o zestawie cech i umiejętności, który musi charakteryzować copywritera, mamy na myśli przede wszystkim doskonałą znajomość języka polskiego. Chociażby zasady interpunkcji pokazują, że jest to dość często występujący problem. Należy również zwrócić uwagę na swój styl pisania i dostosowywać go do wymagań formy treści.

Do niezbędnika copika powinniśmy dołączyć także wiedzę z pogranicza psychologii i marketingu. Copywriter powinien wiedzieć, jakie są zasady etycznego wpływania na odbiorców, a także odznaczać się głęboką znajomością technik i strategii marketingowych. Dodatkowym atutem jest znajomość zasad optymalizacji stron zgodnie z wymaganiami wyszukiwarki internetowej. To wszystko w połączeniu – razem z odpowiednim stylem i opanowaniem języka polskiego – może dać nam dobrą, skuteczną treść.

Gdzie szukać teorii i praktyki?

Dróg rozwoju dla początkujących copywriterów jest wiele. Jeżeli zależy nam na zdobyciu wiedzy, teorii, naszym pierwszym celem powinien być zakup książek branżowych. Akurat copywriting jest nie tylko popularnym zawodem, ale również modnym, dlatego też na liczbę dobrych pod względem merytorycznym pozycji nie możemy narzekać. Z kolei jeżeli chcemy podszlifować swój warsztat w wymiarze praktycznym, możemy swoją uwagę skierować na różnego rodzaju fundacje działające pro publico bono czy platformy ze zleceniami copywriterskimi.

Takie działania mogą dać bardzo duże owoce w przyszłości. Jeżeli rzetelnie i odpowiedzialnie podejdziemy do swojego kształcenia i wyrabiania stylu, tym lepiej dla nas – wcześniej możemy otrzymać poważniejsze, większe zlecenia na treść. Oczywiście, jak każdy zawód, tak i copywritng nie jest pozbawiany wad. Mowa szczególnie o wadach charakterystycznych dla wolnych zawodów, wykonywanych w formie freelancingu. Są one jednak jak najbardziej do przełknięcia.

 

(Wyświetleń: 74, dzisiaj: 1)

1 komentarz do “Jakie osoby mają największe szanse na sukces w copywritingu?”

 1. Robert Czaplejewicz

  Wg mnie jedną z głównych przyczyn, że copywriting jest trudny, to brak kompetentnych osób, które uczyłyby tego „zawodu”.
  Hm, przecież każdy miał w szkole język polski, na którym począwszy od dziecka uczysz się pisać.
  Dygresja – matematykę też miał każdy, a wiele osób nie potrafi liczyć…
  Fakt, miał, tyle że nie o takie pisanie chodzi. Brak tu podejścia praktycznego.
  Kiedyś dużo się pisało, potem przyszedł czas na „nie ma czasu” i ilość napisanej treści się zmniejszyła. Nadeszła era smsów i treść wyraża się kilkunastoma literami, a jak stosujesz emotikony, to i jeszcze mniej wyjdzie.
  Jest to ze szkodą dla wielu osób, zwłaszcza dla tych, które są zmuszone do zajęcia się pisaniem i muszą wszystkiego nauczyć się do nowa.

  Zatem „jak odnieść sukces w copywritingu”? Znajdź nauczyciela praktyka, który nie tylko poleci ci odpowiednią literaturę, ale i przerobi ją z tobą, a także poprawi napisane przez ciebie teksty – zanim ujrzą światło dzienne…internetu. 🙂

  Ps. Dobra wiadomość: copywritingu można się nauczyć, czego przykładem są osoby piszące książki choćby o tematyce „marketing”.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

skutecznyclub.pl polecił Partner o ID: 188

Share via
Przewiń do góry
Send this to a friend