Zaznacz stronę

Ludzie zwykle unikają odmowy z powodów dość prostych: nie chcą popsuć relacji z kimś. Czy to z członkiem rodziny, czy to partnerem biznesowym, lub w pracy. Mimo to sytuacje w życiu są różne. Wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy swoje ograniczenia. A gdy dochodzimy do granic swoich możliwości, czy wystarczy powiedzieć “nie” ?

Język mówiony i pisany jest tak rozwinięty, że samo zaprzeczenie może zostać rzeczywiście źle odebrane w naszym społeczeństwie.
Mówienie “tak” i “nie” powinno być mówione w zgodzie ze sobą. Czy po danej decyzji czujesz się ze sobą dobrze nawet za jakiś czas, za kilka godzin, czy w przyszłym tygodniu. Czy twoja odpowiedź jest zgodna z twoimi przekonaniami, poglądami i wartościami.

Czym właściwie jest asertywność ?

Definicji jest wiele, ale przede wszystkim opierają się właśnie na działaniu w zgodzie ze sobą. Może ci się wydawać, drogi czytelniku, to trochę jak podejście do życia buddystów, ale tym właśnie jest asertywność w najprostszych słowach. Innymi słowy jest to wyrażanie swoich potrzeb, jak i przyjmowanie potrzeb innych. To także reakcja na zachowanie innych, na to co mówią i jak mówią o swoich pasjach i życiowych celach. Wyrażanie i przyjmowanie próśb. Tak samo asertywność pomaga w radzeniu sobie z tak dziś popularnym hejtem. Z drugiej strony istnieje pojęcie konstruktywnej krytyki, którą także dobrze jest umieć przyjąć, ale także wyrazić- przekazać komuś kilka wg nas dobrych rad jak zrobić coś lepiej w tym co inna osoba robi, być może to właśnie jest ten złoty środek, którego ta osoba szuka ?

Kolejny ważny element omawianej cechy: to otwarcie się na dialog i nie banie się jeśli przerodzi się on w bardziej żywiołowy, czy nawet ostry. W takim przypadku możesz się zaskoczyć jak dorodne owoce możesz zebrać po takim burzliwym dialogu.

To jeszcze nie wszystko- asertywnie można też wyrazić komplement, a także przyjąć go, jeśli komuś spodoba się nasza praca. To też stawianie granic w zachowaniu, na ile pozwoli się współpracownikowi, czy nawet dziecku, którym się opiekujemy. Człowiek asertywny jest jak żywy bambus. Giętki, ale twardy i wytrzymały. Niełamliwy. To odpowiednia reakcja na krzyczącego na ciebie szefa, albo wyśmiewanie się z ciebie, z tego co robisz i jak robisz. To także cecha ułatwiająca upominanie się o swoje, gdy wiesz że racja jest rzeczywiście po twojej stronie. Dzięki tej właśnie cesze możesz łatwiej zaplanować swój czas. Na przykładzie studenta, który odmawia kolegom pójścia na imprezę zakrapianą bo musi się nauczyć na sesję.

No dobrze, ale jak się wcześniej nie było asertywnym i nagle postawi się granice to “co ludzie powiedzą ?”

Jeśli podejmiesz rękawicę i zechcesz nauczyć się asertywnego myślenia i działania musisz przygotować się na zdziwienie twojego otoczenia. I także z tym trzeba sobie poradzić. Potraktuj to jako egzamin z tego czego się już nauczyłeś, takie własnie testy staną się codziennością, aż przestaną nimi być bo tak to wejdzie ci w krew.
Musisz mieć świadomość, że jeśli nagle zaczniesz nie zgadzać się z innymi, lub zgadzać się, choć wcześniej tego nie robiłeś, wywołasz nie tylko zdziwienie, ale także warto przygotować się na agresję. Ta jest naturalną reakcją na coś niezrozumiałego. A niezrozumiałym jest dla twojego otoczenia nagła zmiana otoczenia. W takim przypadku warto wyjaśnić swoją zmianę zachowania. Ważne byś nie odpuszczał i odczekał trochę czasu by twoje otoczenie zaakceptowało to jaki się stajesz.
WAŻNE: Pokaż, że mimo odmowy, pokazujesz zrozumienie dla danej sprawy.

Jeśli chcesz zacząć naukę asertywności, ale nie wiesz jak: weź psa ze schroniska. Jeśli twój nowy, futrzany przyjaciel zacznie zachowywać się tak jak tego chcesz, to będzie znaczyło, że jesteś na dobrej drodze. Dlaczego pies ? Ponieważ pies wybaczy i łatwo zapomni twoje początkowe błędy w zachowaniu. A dlaczego ze schroniska ? Bo jeśli futrzak nie znajdzie domu, bo jest np brzydki lub “za stary” w końcu zostaje uśpiony bo schroniska nie stać na utrzymywanie ich do końca naturalnego życia. Dodatkowo warto wspomnieć, że w takim przypadku gdy weźmiesz psa, masz przyjaciela do końca życia.

Parę przykładów zachowań asertywnych:

Firma złożona z kilkunastu osób podzielonych na zespoły dwu -trzy osobowe. Wszyscy mają ręce pełne roboty, a szef chce dokładać co chwila nowe projekty do wykonania. Gdy pada na ciebie możesz powiedzieć coś takiego:
Szefie, rozumiem że nasza firma jest poważana przez klientów i stąd te deadline’y, ale jeśli wezmę na siebie kolejną rzecz do wykonania ucierpią na tym te projekty, którymi się już zajmuję. Dlatego nie jestem w stanie wykonać twojego polecenia, ale pomogę ci rozwiązać w inny sposób ten problem. Nie wiem jeszcze jak, ale rozumiem jak ważny jest ten nowy projekt, dlatego zrobię co jestem w stanie by został wykonany, nie koniecznie moimi rękami.

Ktoś cię atakuję słownie. W takim momencie warto okazać odrobinę empatii- być może wcale nie atakuje cię personalnie, być może po prostu znalazłeś się blisko. W złym momencie. Spróbuj sobie powiedzieć, że nie chodzi o ciebie. I jeśli zależy ci na relacji z tą osobą zaproponuj rozwiązanie problemu, lub problemów jakie się nawarstwiły przez pewien czas. Być może wystarczy wyrzucenie z siebie wszystkiego. Być może podsuniesz tej osobie sugestie jak unikać takich wybuchów, a rozwiązywanie małych problemów bardziej asertywnie.


 

Bernard Simlat

Bernard Simlat

Bernard Simlat

Latest posts by Bernard Simlat (see all)

Send this to a friend