Dla kogo przeznaczone są wirtualne biura?

Jeśli planujesz otworzyć swoją firmę, masz pomysł i plan na jej prowadzenie, ale zaczynasz zastanawiać się czy koszty związane z utrzymaniem biura i personelu Cię nie pogrążą? A może planujesz działalność jednoosobową, ale wahasz się ze względu na to, że koszt wynajęcia biura jest zbyt duży?

Jeśli ani jedna, ani druga opcja Cię nie dotyczy, bo już działasz na rynku, funkcjonujesz na nim od jakiegoś czasu, ale zauważasz, że konieczne jest zaoszczędzenie na niektórych rozwiązaniach? Jeśli na jedno z tych pytań odpowiedziałeś tak, to być może dalsza cześć tych informacji będzie dla Ciebie cenna i pomoże rozwiązać niektóre wątpliwości, a nawet pozwoli Ci się rozwinąć.

Dla małych firm, działalności jednoosobowych lub firm chcących zaoszczędzić na wydatkach, ale jednocześnie cenią sobie profesjonalizm, idea wirtualnego biura może okazać się bardzo pomocna, a niekiedy wprost idealna, do tego, aby sprawnie zarządzać firmą.

Pomysł założenia wirtualnego biura pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, pomysłodawcą tego rozwiązania był Ralph Gregory, który zauważył, iż wiele firm nie potrzebuje posiadać fizyczne biuro, aby móc prowadzić firmę, ponadto zwrócił uwagę także na to, że wielu przedsiębiorców chcąc zaoszczędzić na kosztach, podejmuje się działalności w swoim miejscu zamieszkania, co niekiedy nie wzbudzało zaufania wśród kontrahentów.

Czynniki te spowodowały, iż coraz częściej zaczęto poszukiwać innych rozwiązań do szybkiego komunikowania się. Wraz z rozwojem internetu wiele działań przeniosło się właśnie do świata wirtualnego, zarówno przesyłanie informacji, jak i odbywanie spotkań za pośrednictwem kamer internetowych, stało się jedną z ulubionych metod kontaktów nie tylko małych firm, ale także i dużych przedsiębiorstw.

Rozwój tego typu rozwiązań, spowodował, że również i wirtualne biura zyskały na popularności. Opierają one swoją działalność w oparciu o zawartą z przedsiębiorcą umową. Zobowiązanie to polega na reprezentowaniu firmy w zakresie przejmowania szczególnie korespondencji, jest to możliwe ze względu na zawartą pomiędzy stronami umowę.

Firma, która w imieniu przedsiębiorcy będzie prowadzić jego wirtualne biuro posiada realną siedzibę, w której podejmować będzie np. korespondencję, ale nie tylko. W zależności od tego jak została sporządzona umowa współpracy z biurem, istnieje także możliwość wynajęcia sali konferencyjnej lub biura, na okoliczność przeprowadzenia spotkań biznesowych.

Zatem wirtualne biuro może niekiedy przerodzić się w oficjalną siedzibę firmy, aby uniknąć spotkań w kawiarniach czy mniej profesjonalnych miejscach.

Przedsiębiorcy, ceniący sobie profesjonalny wizerunek oraz optymalizację kosztów bardzo często decydują się na tego typu rozwiązanie. Niektóre firmy wysoce cenią sobie możliwość korzystania z adresu wirtualnego biura, z uwagi na fakt, iż często jest ono zlokalizowane w biurowcu o dość wysokim standardzie, a jeśli dodatkowo, jest to teren dużego miasta, to jest to dodatkowy atut. Wirtualne biuro jest, zatem bardzo dobra alternatywą dla tych firm, które chcą zachować profesjonalny wizerunek w oparciu o niski nakład środków finansowych.

(Wyświetleń: 167, dzisiaj: 1)

2 komentarze do “Dla kogo przeznaczone są wirtualne biura?”

 1. Robert Czaplejewicz

  Wirtualne biuro to wg mnie brak generowania niepotrzebnych kosztów, a tym samym nie obciążanie się na samym początku działalności gospodarczej zobowiązaniami, na które cię nie stać.
  Wiele zależy od tego czym się zajmujesz, bowiem w wielu wypadkach nie potrzebujesz dużego przestronnego biura, co więcej jest ono ci zbędne.

  Słusznie zauważył autor w artykule, że część z młodych/nowych przedsiębiorców decyduje się na wygospodarowanie części domu/mieszkania na prowadzenie działalności, bo i tak i tak za lokal płaci. Jednak nic tak nie psuje dobrej atmosfery, jak podczas kontaktu i załatwiania jakiejś transakcji nagle wchodzi ktoś do pomieszczenia i najzwyczajniej w świecie przeszkadza, a tym samym niszczy nieraz z trudem zbudowane relacje.

  Już od początku swojego istnienia dzięki internetowi można było prowadzić tańszą korespondencję, a z czasem rozmawiać zupełnie za darmo przez telefon, a i obecnie prowadzić video konferencje i to z wieloma osobami jednocześnie. Główna zaleta „video”, to fakt że widzi się rozmówcę, co wzbudza zaufanie stron.

  I rzeczywiście, dzięki wirtualnemu biuru dodatkowo koszty można ciąć podpisując umowę w firmą, która poza wynajęciem fizycznego adresu, pomoże również w korespondencji, telefonicznej, pocztowej, a także zapewni/dostarczy obsługę prawną oraz pomoże w załatwieniu takich wydawałoby się banalnych spraw jak wyrobienie pieczątki, czy założenie konta firmowego.

  Jest to rozwiązanie w stylu „na to cię stać”.

 2. Wirtualny adres firmy ma sens tylko w dwóch aspektach:
  1. Kosztownym, jeśli spotykasz się głównie u klientów i możesz pracować z domu.
  2. Wizerunkowym, żeby klient na GoogleStreet view mię znalazł że adres Twojej firmy to mieszkanie w starym bloku.

  Natomiast jest też parę zagrożeń w stosunku do tredycyjnego biura:
  – pracując w domu zwiększasz ryzyko problemów zdrowotnych: gorsza ergonomia stanowiska pracy, mniej ruchu (nawet na poziomie zaledwie 2% zalecanej aktywności fizycznej )
  – a co jeśli nue zapowiedziany klient przyjedzie pod wirtualny adres?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

skutecznyclub.pl polecił Partner o ID: 188

Share via
Przewiń do góry
Send this to a friend